Rapport från vårresan

Publicerat: 2021-05-09 12:28

Till slut blev vi 15 tappra resenärer som med egna bilar tog oss ner till Skåne. Denna gång kunde vi inte säga "Vi hade i alla fall tur med vädret". Klicka för att läsa mer

Tisdag och torsdag var det kallt och regnigt medan onsdagen var det uppehållsväder och bara kallt och blåsigt.

När vi kom ner till Hässlegården bjöds vi på en utmärkt frukost och sedan ut på banan där dagens bästa resultat var 35 poäng för Assar Åberg.

Efter rundan begav vi oss de 6 milen till Lydinge. Som gav oss ett mycket bra boende och bra mat även om det var slut med festligheterna redan kl 20.

 

Onsdag i lite bättre men mer blåsigt väder var det Kent Fälth som var bäst med 35 poäng. Efter 2 dagar så åkte hälften hem och kvar till torsdag var 8 tappra.

Därför var tävlingen 2021 års resemästare slut efter 2 dagar. 

Resultat:

1 Assar Åberg 66 poäng (35 + 31) Årets resemästare.

  1. Kent Fälth 63 poäng (28 + 35)
  2. Jan-Olov Svensson 61 poäng (34 + 27)
  3. Olle Burström 60 poäng (33 + 27)
  4. Anders Haraldsson 59 poäng (31 + 28)
  5. Brynolf Ingesson 59 poäng (32 + 27)

Närmast hål:  Olle Burström 6,50

Torsdagens tävling vanns av Brynolf på 73 slag och CG Alexandersson 2:a på 78.

Vi gratulerar Assar för bedriften och så får vi fundera över nästa års resa.

Vi får även tacka Janne för det fina arbete han gjort även om han själv inte kunde vara med.

Tyvärr inga bilder.  Vem ville ta fram kameran i det vädret?

//Anders Haraldsson